Ubezpieczenia życia

Ubezpieczenia życia i zdrowia to dobrowolne ubezpieczenia, które chronią to, co dla każdego z nas jest najcenniejsze. Przy wyborze, trzeba się zastanowić, czy bardziej korzystne jest przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, czy lepiej dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, decydując się na ubezpieczenie indywidualne.

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?

Łatwo i szybko możesz sprawdzić wysokość składki i kupić polisę. Wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę lub samodzielnie obliczyć i wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.

Rodzaje ubezpieczeń:

Grupowe ubezpieczenia na życie

Idealnym rozwiązaniem dla każdego pracodawcy jest wykupienie dla swoich pracowników grupowego ubezpieczenia na życie. Nawet jeżeli pracodawca nie zamierza pokrywać składek za swoich pracowników (np. będą im one potrącane z wypłaty), dzięki temu, że organizuje ubezpieczenie, może dla nich wynegocjować znacznie lepsze warunki niż otrzymaliby indywidualnie. Zaletą takich ubezpieczeń jest brak jakichkolwiek badań medycznych wymaganych przy ubezpieczeniach indywidualnych.
Najczęściej spotykane ubezpieczenie grupowe na życie to ubezpieczenia w zakładach pracy. Ale działają też stowarzyszenia, które umożliwiają przystąpienie do takiego ubezpieczenia także osobom niezatrudnionym. Atutem tego wariantu jest atrakcyjna cena przy jednoczesnej szerokiej ochronie ubezpieczeniowej.

Indywidualne ubezpieczenia na życie

Indywidualne ubezpieczenie na życie to rozwiązanie dla osób, którym zależy na ochronie dobranej indywidualnie do specyficznych potrzeb lub gdy pracodawca nie oferuje ubezpieczeń grupowych. Wybór ubezpieczenia indywidualnego wymaga dogłębnej analizy warunków jakie oferują Ubezpieczyciele, świadczeń, wykluczeń, a także możliwości połączenia ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym lub planem emerytalnym. Przed zakupem ubezpieczenia warto też zapoznać się z definicjami.

Ubezpieczenie NNW

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wariantów ubezpieczenia zarówno indywidualnych jak i grupowych. W ramach pakietu NNW znajdują się też świadczenia na wypadek utraty pracy albo zapewnienie opieki nad dziećmi podczas pobytu w szpitalu. Przy wyborze polisy, warto zapoznać się ze wszystkimi wykluczeniami i definicjami, żeby mieć pewność dobrze dobranego zakresu ochrony.

Szkolne ubezpieczenie NNW/ indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka

Szkolne ubezpieczenia NNW mają bardzo różne zakresy. Przy porównywaniu dostępnych ofert, trzeba zwrócić nie tylko uwagę na różnicę w cenie (te bywają bardzo małe), ale przede wszystkim na wysokość sumy ubezpieczenia (np. za trwały uszczerbek na zdrowiu). Porównać trzeba też koniecznie tabele procentowego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Nie są one jednakowe, złamanie nogi może wahać się od 5% do 15% sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenia zdrowotne

Ubezpieczenia zdrowotne dostępne są samodzielnie lub w pakietach z różnymi wariantami ubezpieczeń na życie. Mają one zapewniać dostęp do prywatnej opieki medycznej i rekompensować wszelkie niedogodności związane z leczeniem w NFZ. Przed zakupem oprócz ceny warto sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie pokrywa organizację kosztów wizyty domowej oraz listę placówek w jakich można korzystać z pomocy lekarzy. Kluczowa jest też lista specjalistów i zakres badań jaki będzie pokrywany z ubezpieczenia.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Celem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa zarówno osobie decydującej się na zakup polisy, jak i jej najbliższym. W przypadku śmierci lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, które pomogą „stanąć na nogi”. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę i wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie na życie. Czym kierować się podczas podejmowaniu decyzji i jaką polisę na życie wybrać?

Czego oczekiwać od polisy?

Polisa ubezpieczeniowa na życie zapewnia zabezpieczenie finansowe rodzinie i osobom, które były na utrzymaniu ubezpieczonego w przypadku jego śmierci lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Należy także pamiętać, że to produkt indywidualny i każdy powinien dopasować zakres ubezpieczenia do własnej sytuacji i potrzeb. Ważne jest to, jaką kwotę możemy zainwestować w polisę, jaki jest stan naszego zdrowia, czy mamy kredyt hipoteczny i jaką dokładnie ochronę chcemy zapewnić najbliższym.

Warto rozeznać się w temacie, gdyż oferty ubezpieczeń na życie są bardzo zróżnicowane. Podstawowe produkty zabezpieczają najbliższych na wypadek śmierci ubezpieczonego. Istnieją także „życiówki”, których celem jest pomoc samemu ubezpieczonemu, gdy zmagać się będzie z chorobą lub podczas kosztownej rehabilitacji. Poza polisami ochronnymi można zdecydować się również na ubezpieczenia inwestycyjne, które jednocześnie pomagają pomnożyć majątek.

Najlepsze ubezpieczenie na życie

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie, należy zastanowić się nad optymalną formą ochrony. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka odmian ubezpieczeń życiowych, a każdy produkt ma nieco inne zastosowanie. Polisy dzielimy na:

  • Ubezpieczenie na całe życie – gwarantuje zabezpieczenie na całe życie ubezpieczonego, często zawiera opcję inwestycyjną;
  • Ubezpieczenie terminowe – zabezpiecza bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego tylko na określony w umowie czas (np. 25 lat);
  • Ubezpieczenie posagowe – uprawnionym do otrzymania świadczenia jest w tym przypadku dziecko, które ustaloną sumę pieniędzy dostaje po osiągnięciu pełnoletności;
  • Ubezpieczenie na dożycie – gwarantuje wypłatę ustalonej sumy pieniędzy pod warunkiem dożycia okresu zakończenia ubezpieczenia.

Ważną kwestią jest także wybór sum ubezpieczenia, czyli górnej granicy odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Nie ma żelaznych reguł mówiących o tym, na jakie kwoty warto się ubezpieczyć. To kwestia indywidualna. Dlatego ustalając sumę ubezpieczenia warto wrócić do pytania o cel polisy. Dodatkowo ważne jest, aby umowa dopuszczała zmianę sumy ubezpieczenia, co może być konieczne, gdy zmieni się sytuacja życiowa.

Najtańsze ubezpieczenie na życie

To, jaką składkę przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie na życie, wymaga indywidualnej wyceny. Na jej wysokość wpływ ma wiele czynników, w tym także stan zdrowia, charakterze wykonywanej pracy i ewentualnych zagrożeniach. Ubezpieczyciele skrupulatnie oceniają potencjalne ryzyka i niejednokrotnie wymagają od klientów przedstawienia diagnoz lekarskich i wyników badań medycznych. Zasadniczy wpływ na wysokość składki za ochronę ubezpieczeniową ma to, jak wysokiej wypłaty świadczenia oczekujemy, czyli jak wysoka będzie suma ubezpieczenia.

Należy mieć świadomość, że najtańsze ubezpieczenie na życie wcale nie musi być najlepszą opcją. Przy wyborze polisy najważniejsae jest nie cena, a przemyślane dopasowanie zakresu ochrony do potrzeb. Może się bowiem okazać, że kupiona w pośpiechu polisa na życie lub ta ze stosunkowo niską składką nie będzie spełniać oczekiwań w momencie, gdy przyjdzie nam z niej skorzystać.

Podsumowując – trzeba dobrze zastanowić się, jakie ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze. Gdy już odpowiemy sobie na to pytanie, warto zgłosić się do doradców Superpolisy. Z ich pomocą zakup polisy na życie będzie szybki i o wiele prostszy. […] Czytaj więcej

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia?

Rodzic, który pracuje i został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma wynikający z ustawy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia swoich dzieci. W tym poradniku wyjaśniamy, na czym polega wpisanie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego, kto i kiedy powinien to zrobić. […] Czytaj więcej

Jak i gdzie sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Większość osób składki do ZUS-u odprowadza z tytułu zatrudnienia, prowadzenia gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, możemy to w łatwy i szybki sposób zweryfikować. W tym poradniku znajdziecie odpowiedź na pytanie, gdzie i jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne. […] Czytaj więcej

Co to jest i ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Zastanawiasz się, co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne? Czy możliwe jest zgłoszenie dziecka, żony lub męża do ubezpieczenia? Z jakich świadczeń można skorzystać posiadając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne i ile to kosztuje? A może nie pracujesz i szukasz informacji o dostępie do świadczeń medycznych i jak w takim przypadku kształtuje się wysokość ubezpieczenia zdrowotnego? W tym poradniku wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć na temat tego ubezpieczenia. […] Czytaj więcej

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

Konstytucja gwarantuje każdemu prawo do ochrony zdrowia, jednak nie każdy i nie zawsze może skorzystać z bezpłatnych, czyli finansowanych ze środków publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli nie jesteś pewien, czy nadal jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i bez problemu możesz korzystać ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, przeczytaj ten poradnik. W tekście wyjaśniamy, na jakich zasadach przebiega sprawdzanie ubezpieczenia zdrowotnego. […] Czytaj więcej

Kto może przystąpić do ubezpieczenia?

Z ubezpieczenia zdrowotnego może skorzystać osoba w wieku od 18 do 64 lat, która za pośrednictwem konta w Superpolisie zdecyduje się na przystąpienie do ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez LUX MED. Warunkiem rozpoczęcia okresu ochrony jest uregulowanie należności za ochronę. […] Czytaj więcej

Pakiet badań w ubezpieczeniu zdrowotnym - podstawowy czy zaawansowany?

Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia zdrowotnego jest dostęp do szeregu konsultacji medycznych. Wybierając ubezpieczenie należy zdecydować się na pakiet podstawowych lub rozszerzonych konsultacji. W ramach posiadanej ochrony można liczyć na wizyty u lekarzy podstawowej opieki medycznej, u specjalistów, a także na konsultacyjne zabiegi ambulatoryjne. […] Czytaj więcej

Ubezpieczyciele oferujący ubezpieczenia życia

  • PZU
  • Ergo Hestia
  • Warta
  • Generali
  • Leadenhall
  • Interrisk
  • Compensa
  • Uniqa
  • INTER Polska