FAQ

Jakie prawa ma współwłaściciel samochodu?

Współwłasność auta to sytuacja, w którym własność pojazdu przysługuje kilku osobom. W praktyce dopisanie do dowodu rejestracyjnego drugiej osoby bardzo często wiąże się z chęcią obniżenia wysokości składki za OC. Należy jednak pamiętać, że gdy jeden z współwłaścicieli spowoduje wypadek, zniżki zostaną potrącone wszystkim wpisanym w dokumencie właścicielom. To jednak nie jedyne komplikacje. Jakie prawa i obowiązki ma współwłaściciel pojazdu?FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Współwłaściciel samochodu

Czy współwłaściciel może sprzedać samochód?

Sprzedaż wspólnego samochodu jest nieco bardziej skomplikowana, od zbycia pojazdu, który należy tylko do jednej osoby. Jeśli jesteśmy współwłaścicielem auta, nie możemy samodzielnie go sprzedać bez wiedzy i zgody pozostałych właścicieli. Umowa o sprzedaży pojazdu podpisana jedynie przez jednego z współwłaścicieli w światle prawa oznacza sprzedaż udziału we współwłasności, a nie całego auta. Nie można więc sprzedać udziałów drugiego właściciela bez jego wiedzy i odpowiedniego pełnomocnictwa.

Aby skutecznie sprzedać cały pojazd, a nie jedynie udziały we własności, stosowna umowa musi zostać zawarta przez wszystkich współwłaścicieli.

Czy na umowie kupna-sprzedaży samochodu musi być współwłaściciel?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu objętego współwłasnością będzie się nieznacznie różnić od standardowego dokumentu. Wzór takiej umowy zawiera miejsce, w którym powinny się znaleźć dane dwóch lub więcej osób będących współwłaścicielami. Wszyscy właściciele muszą także podpisać się pod umową.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku współwłasności małżeńskiej auto może zostać sprzedane przez jednego z małżonków. W tym przypadku zgoda drugiego właściciela nie jest konieczna, lecz może on wyrazić swój sprzeciw docierając z taką informacją do potencjalnego nabywcy przed zawarciem umowy.

Czy współwłaściciel może ubezpieczyć samochód?

W myśl zapisów prawa współwłaściciele zobowiązani są do ponoszenia ciężarów związanych z ubezpieczeniem pojazdu, szczególnie obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W praktyce jednak taką polisę kupić może zarówno właściciel, jaki i jeden ze współwłaścicieli auta. Warto również pamiętać, że OC przypisane jest do pojazdu, czyli zapewnia rekompensatę za szkody wyrządzone przez dowolnego kierującego.

Czy może on zarejestrować samochód?

Jeśli pojazd jest współwłasnością kilku osób, a wniosek o jego rejestrację składa tylko jedna z nich, to w myśl prawa nie powinno być problemów z otrzymaniem dokumentu. W takiej sytuacji właściwy organ administracyjny jest zobowiązany do dokonania rejestracji auta i powiadomienia o tym fakcie jego pozostałych współwłaścicieli. Aby uniknąć zbędnych trudności warto jednak wcześniej postarać się o odpowiednie pełnomocnictwo wszystkich właścicieli.

Uwaga: Na rejestrację pojazdu masz 30 dni od dnia jego nabycia. Przed rejestracją koniecznie trzeba zadbać o ubezpieczenie OC. Auto bez ważnego OC nie może poruszać się po drogach.

Czy może wyrejestrować samochód?

Czy do wyrejestrowania samochodu potrzebny jest współwłaściciel? To pytanie, które często zadają sobie osoby, które są jednym z posiadaczy auta. W tym przypadku – podobnie, jak w sytuacji rejestracji pojazdu – w wydziale komunikacji stosownego urzędu pojawić się może tylko jeden z współwłaścicieli. Aby bez problemów dopełnić wszystkich formalności, należy wcześniej przygotować odpowiednie pełnomocnictwo pozostałych współwłaścicieli.

Dopisanie współwłaściciela do samochodu, jak to zrobić?

Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela jest jednym ze skutecznych i często praktykowanych sposobów na obniżenie składki OC przez młodych kierowców. Podpowiadamy, jak ustanowić współwłaściciela samochodu i jakich formalności trzeba dopełnić.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Dopisanie współwłaściela do samochodu

Dopisanie współwłaściciela pojazdu

Szukając sposobu na obniżenie ceny OC młodzi kierowcy trafiają na informację o dopisaniu do dowodu rejestracyjnego drugiego właściciela samochodu, który posiada maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Część zainteresowanych tych sposobem na wstępnie uznaje, że będzie to skomplikowane i czasochłonne. Tak jednak nie jest. Dopisanie współwłaściciela pojazdu nie jest wcale trudne.

Nie można jednak poprosić o dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego bez podstawy prawnej. Doświadczonemu kierowcy trzeba więc oficjalnie przekazać część pojazdu poprzez sporządzenie aktu darowizny. Odpowiedni dokument można otrzymać m.in. w każdym Wydziale Komunikacji lub na stronie internetowej urzędu.

Jeśli współwłaściciel nie jest członkiem najbliższej rodziny konieczna będzie wizyta w Urzędzie Skarbowym i opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Wysokość tego podatku to 2% wartości obciążenia.

Kolejnym krokiem jest dopisanie nowego współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy w odpowiednim Wydziale Komunikacji:

  •  złożyć wypełniony i podpisany wniosek,
  •  przedstawić dokument potwierdzający przeniesienie części własności pojazdu,
  •  przedstawić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), dowód osobisty oraz aktualne ubezpieczenie pojazdu.

Dopełnić tej formalności trzeba w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy o darowiźnie. W urzędzie powinni się stawić obaj właściciele pojazdu, a jeśli nie jest to możliwe należy zadbać o odpowiednie pełnomocnictwo.

Znacznie prostszym sposobem jest podpisanie umowy kupna auta na dwie osoby, dzięki czemu od początku pojazd ma dwóch właścicieli i obaj będą widnieć w dowodzie rejestracyjnym.

Współwłasność samochodu – co z tego wynika?

Największą zaletą współwłasności auta jest dzielenie zniżek przyznawanych przez ubezpieczycieli doświadczonym kierowcom za bezszkodową jazdę. Warto jednak wiedzieć, że są również słabe strony takiego rozwiązania. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie prawa ma właściciel samochodu.

Po pierwsze, gdy dojdzie do wypadku, wszelkimi kosztami i stratami zostaną obciążeni obaj właściciele. Oznacza to, że jeśli mniej doświadczony kierowca doprowadzi do wypadku, to drugi współwłaściciel straci zniżki na OC.

Poza tym trzeba się liczyć z dodatkowymi formalnościami przy wyrejestrowaniu lub sprzedaży pojazdu. Każdy współwłaściciel samochodu musi się zgodzić na sprzedaż auta i podpisać na umowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Zastanawiasz się ile kosztuje ubezpieczenie OC? Na ceny ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Część z nich dotyczy właściciela pojazdu, inne mają związek z ubezpieczanym autem. W sumie przy ustalaniu wysokość ubezpieczenia OC branych jest pod uwagę kilkadziesiąt różnych informacji. Gdy mamy do czynienia z tak wieloma zmiennymi trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje OC na samochód, motor czy skuter. Wyjaśniamy, jakie kryteria mają największy wpływ na ostateczną wysokość stawki ubezpieczenia OC.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Ile kosztuje ubezpieczenie OC

Ile kosztuje ubezpieczenie auta?

Kierowcy powinni pamiętać, że ubezpieczyciele podchodzą do każdego swojego klienta w sposób indywidualny. Dlatego to, ile wyniesie ubezpieczenie samochodu, w dużej mierze zależy od jego właściciela. Składka zależy od doświadczenia za kierownicą, historii jazdy, a nawet wykonywanego zawodu.

W przypadku ceny OC kluczową kwestią jest to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Do podstawowej składki ubezpieczyciele naliczają poszczególne zniżki (np. za bezszkodową historię jazdy) oraz zwyżki (np. za szkody czy młody wiek kierowcy). Warto mieć również świadomość tego, że pierwsze ubezpieczenie samochodu – ze względu na brak doświadczenia i wypracowanych za jazdę bez szkód zniżek – będzie stosunkowo drogie.

To, ile kosztuje ubezpieczenie auta, zależy również od jego współużytkowników. Jeżeli z pojazdu będzie korzystać więcej osób, to cena polisy będzie średnią składek wyliczoną dla tych kierowców.

Ważnym czynnikiem jest także sposób użytkowania auta. Ze względu na wyższą częstotliwość użytkowania auta firmowego lub pojazdu służącego za taksówkę, co bezpośrednio przekłada się na wyższe ryzyko wystąpienia szkody, ceny ubezpieczenia będą wyższe.

Ile kosztuje OC samochodu osobowego? Zależy, jakie to auto

Nie bez znaczenia dla ceny ubezpieczenia OC są także parametry auta, które ma zostać objęte ochronę. Marka, model, rodzaj podwozia, rok produkcji, pojemność silnika – wszystko to przekłada się na ostateczną wysokość składki.

Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Zależność parametrów auta wyjaśnimy na podstawie pojemności silnika pojazdu.

  • Pojemność silnika a OC

Im większa jest pojemność silnika, tym większe prędkości może rozwijać auto. To przekłada się na większe ryzyko spowodowania wypadku. To z kolej oznacza podwyższone ryzyko dla ubezpieczyciela, który zabezpiecza się wyższą cena ubezpieczenia.

Miałem szkodę. Ile zapłacę za OC?

Więcej za obowiązkowe OC płacą kierowcy, którzy mają szkody w swojej historii jazdy. Wystarczy tylko jedna drobna kolizja, aby cena polisy wyraźnie podskoczyła. Wynika to z faktu, że po każdej spowodowanej szkodzie, traci się część wypracowanych wcześniej zniżek. Prawdą jednak nie jest, że po drobnej kolizji wszystkie zniżki się automatycznie zerują. Jeśli kierowca mający 60-70% zniżki spowoduje wypadek, przy następnym zakupie polisy skorzysta np. już tylko z 40% rabatu.

Dlaczego ceny ubezpieczeń samochodu w Polsce się różnią?

Znaczący wpływ na koszt OC ma również miejsce rejestracji pojazdu. Z zasady ubezpieczenie w dużych miastach jest znacznie droższe niż w mniejszych miejscowościach. Wynika to z natężenia ruchu i większego ryzyka uczestnictwa w kolizji. Ubezpieczyciele wiedzą, gdzie dochodzi do największej liczny wypadków. Dysponują także własnymi statystykami likwidacji szkód w danym regionie. Te dane przekładają się na kalkulację ostatecznej ceny OC.

Zastanawiasz się, ile wyniesie ubezpieczenie samochodu? Chcesz mieć pewność, że kupisz najtańsze OC – skorzystaj z naszej porównywarki i poszukaj najkorzystniejszej dla siebie oferty.

 

Co grozi za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli?

Jazda samochodem bez dokumentów przydarza się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Nie każdy jednak osobiście przekonał się o konsekwencjach takiego postępowania. Co grozi za brak dowodu przy kontroli drogówki? Jaki mandat i ile punktów karnych za brak dokumentów może otrzymać kierowca? 

Wszyscy bez wyjątku kierowcy mają obowiązek posiadania przy sobie oraz w przypadku kontroli uprawnionego organu okazania takich dokumentów jak prawo jazdy, zaświadczenie o zawarciu umowy ubezpieczenia OC oraz dowód rejestracyjny. Jazda bez któregoś z tych dokumentów z punktu widzenia prawa traktowana jest jako wykroczenie. Brak dowodu przy kontroli może spowodować nałożenie na kierowcę kary finansowej.

Sprawdź, czym skutkuje jazda bez dowodu rejestracyjnego.

Mandat za brak dowodu rejestracyjnego

Prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, bez posiadania przy sobie wymaganych dokumentów, grozi mandatem lub naganą. Kara finansowa za brak dowodu rejestracyjnego wynosi 50 zł. Warto wiedzieć również, że taryfikator nie przewiduje punktów za to wykroczenie. Nagana natomiast jest najłagodniejszą z kar i ma raczej wymiar moralny, wiąże się jedynie z pouczeniem przez funkcjonariusza.

Na pobłażliwe traktowanie możemy liczyć, jeżeli wyjątkowo zapomnieliśmy dokumentów, a kontrolujący policjant dojdzie do wniosku, że to zachowanie nie powtórzy się w przyszłości. Dlatego warto zawsze zapewnić kontrolującego, że jest to sytuacja incydentalna. Mamy wtedy szanse na mniej dotkliwe konsekwencje braku dowodu rejestracyjnego.

Trzeba mieć świadomość, że policja stwierdzając brak dowodu podczas kontroli, podejmie czynności mające na celu sprawdzenie, czy pojazd nie jest kradziony.

Brak pozostałych dokumentów

Co grozi za brak ważnego przeglądu technicznego i pozostałych dokumentów? W przypadku, gdy kierowca nie posiada również innych wymaganych prawem dokumentów, musi się liczyć z mandatem w wysokości 50 zł za brak każdego z nich. Maksymalnie kara grzywny opiewać może na kwotę 250 zł.

Jak sprawdzić numer VIN samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, jak sprawdzić auto po numerze VIN. Możliwości jest kilka. Dobrą informacją jest również to, że można to zrobić przez internet. Pełny raport VIN za darmo można pobrać bez wychodzenia z domu, już w kilka chwil.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Jak sprawdzić auto po numerze VIN

 

Zastanawiasz się, jak odczytać VIN auta, którego kupnem jesteś zainteresowany? Dobrze trafiłeś! Z tego poradnika dowiesz się, jak działa baza numerów VIN i jakie informacje są udostępniane zainteresowanym. Wyjaśniamy także, jak przebiega weryfikacja VIN samochodu.

Na sprawdzenie numeru identyfikacyjnego powinni decydować się wszyscy zainteresowani zakupem używanego auta. Kierowcy często zastanawiają się, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione po numerze VIN. Warto jednak wiedzieć, że przy weryfikacji VIN możemy uzyskać również wiele innych informacji na temat historii pojazdu. Porównanie ich z ogłoszeniem pozwoli się zorientować, czy dane są prawdziwe i może ustrzec przed ofertami nieuczciwych sprzedawców.

Jak sprawdzić VIN za darmo?

Sprawdzanie numeru VIN pozwala poznać przeszłość pojazdu. Dane zawarte w rejestrze umożliwiają weryfikację faktycznego przebiegu pojazdu, jego kolizji i historii serwisów. Na podstawie numeru identyfikacyjnego możliwe jest również sprawdzenie, czy auto jest kradzione. Wnikliwa weryfikacja i zebranie szczegółowych informacji o tym, jak wygląda historia auta po VIN zaoszczędzi nieoczekiwanych problemów i nieprzyjemności zainteresowanym zakupem używanego pojazdu.

Czy można sprawdzić numer VIN przez internet?

Informacje gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostały częściowo udostępnione wszystkim zainteresowanym. Dzięki rządowej stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl możliwe jest sprawdzenie numeru VIN bezpłatnie dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce.  Aby otrzymać raport, wystarczy podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Warto jednak wiedzieć, że sprawdzenie numeru VIN daje dostęp jedynie do danych udostępnianych w ramach CEPiK.

Ile kosztuje sprawdzenie VIN?

Zaletą historii pojazdu udostępnionej w rządowym portalu, jest darmowy dostęp i rzetelność. Jednak taka baza numerów VIN nie udostępnia wszystkich informacji, które mogą interesować potencjalnego nabywcę pojazdu. Co więcej, daje dostęp do informacji o autach zarejestrowanych w Polsce.

Zainteresowani poznaniem historii użytkowanych za granicą aut mogą skorzystać z usług firm specjalizujących się w odtwarzaniu tego typu informacji. Taka wyszukiwarka VIN gromadzi własną bazę danych, w której są informację spoza archiwów CEPiK. Dzięki temu możliwa jest również weryfikacja importowanych samochodów.

Ile kosztuje sprawdzenie VIN w ASO?

Numer VIN samochodu można sprawdzić również w serwisie, ale musi to być warsztat należący do sieci autoryzowanych stacji obsługi (ASO). Cena takiej usługi oraz to, czy w ogóle można otrzymać informację o historii auta, zależy od koncernu. Nie wszyscy producenci pojazdów archiwizują dane o odbytych naprawach i przeglądach. Warto także wiedzieć, że często dostęp do kompletnej historii serwisowej auta możemy uzyskać jedynie w obecności aktualnego właściciela pojazdu.

Sprawdzanie historii auta po numerze VIN?

Sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu jest możliwe na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Weryfikacja VIN w bazie dostarcza informacji o: roku produkcji, pojemności i mocy silnika, aktualnej polisie OC i przeglądach technicznych. Pozwala także upewnić się, że auta nie jest kradzione.

Ciekawą opcją jest również udostępniana przez portal oś czasu, na której zaznaczono daty kupna pojazdu przez kolejnych właścicieli, daty badań technicznych oraz stan licznika. Dzięki informacjom o ewentualnych naprawach zainteresowany zakupem pojazdu może się upewnić, że jego poprzedni właściciel nie zataja informacji o kolizjach i stłuczkach.

Sprawdzający pojazd przed zakupem polecamy również wpisać numer VIN w wyszukiwarkę internetową. W sieci nie brakuje forów dyskusyjnych, gdzie zmotoryzowani dzielą się wypadkową historią auta sprzedanego po całkowitej szkodzie, czasem także zwracają uwagę na ogłoszenia nieuczciwych sprzedawców.

Jak sprawdzić przebieg auta po numerze VIN?

W raporcie o historii pojazdu znajduje się również informacja o przebiegu zanotowanym przy obowiązkowych przeglądach auta. Sprawdzając historię odczytów licznika, można się zorientować, czy aktualny przebieg pojazdu jest wiarygodny.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że stan licznika spisywany jest podczas przeglądów dopiero od 2014 roku. Dlatego w przypadku starszych samochodów weryfikacja przebiegu na podstawie VIN da jedynie częściowe informacje.

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Wiesz już, że historia samochodu, po numerze VIN sprawdzana jest za darmo i możesz to zrobić nie odchodząc od komputera. Posiadając numer identyfikujący pojazd, można dowiedzieć się także, jakiej barwy była karoseria, gdy wyjeżdżał z fabryki. Dzięki tej informacji można zorientować się, czy auto nie było np. po wypadku powtórnie lakierowane.

Kolor auta po numerze VIN rozkodować można dla wybranych marek i modeli pojazdów. W tym celu należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w zbieraniu informacji o historii pojazdów. Należy mieć jednak świadomość, że podany odcień lakieru może nieznacznie różnić się do faktycznej barwy (m.in. lakier mógł wyblaknąć pod wpływem światła).

Jak sprawdzić zniżki OC?

Wszyscy kierowcy poszukują możliwości oszczędzenia na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Kluczową kwestią są zniżki za bezszkodową jazdę. Jednak zasady ich udzielania nie dla wszystkich są jasne. Właściciele pojazdów często zadają sobie pytanie – jakie przysługują mi zniżki w ubezpieczeniu OC? W tym poradniku wyjaśniamy, jak sprawdzić przysługujące Ci zniżki, jak są one naliczane i kiedy można je stracić.

Wielu kierowców ma ten sam problem, nie wie, jak właściwie ubezpieczyciele kalkulują ostateczną składkę za ubezpieczenie. Jeśli zadajesz sobie pytanie – jak się dowiedzieć, ile mam zniżek w OC? Dobrze trafiłeś! Podpowiemy także, jak ubezpieczyciele liczą zniżki w OC: po ilu latach bezszkodowej jazdy można liczyć na maksymalną ulgę i na jakich zasadach przyznają inne rabaty.

Sprawdzanie zniżek – OC

Wszyscy ubezpieczyciele bez wyjątku mają obowiązek rejestracji umów OC i AC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG), który gromadzi dane o każdym ubezpieczającym się kierowcy. Korzystając z bazy danych UFG ubezpieczyciele sprawdzają przebieg umów i szkodowość klientów i na tej podstawie ustalają ewentualne zniżki.

Informacja o wysokości zniżek będzie istotna za każdym razem, gdy właściciel pojazdu będzie chciał obliczyć składkę ubezpieczenia OC. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak i gdzie można to sprawdzić. Sposobów jest kilka.

  • Sprawdź w placówce Superpolisy

Wysokość przyznanych przez konkretną firmę zniżek można sprawdzić odwiedzając jedną z placówek Superpolisy. Wystarczy odwiedzić najbliższy oddział, gdzie doradca udzieli informacji o przysługujących zniżkach i pomoże znaleźć najbardziej korzystne ubezpieczenie.

  • Sprawdź w bazie UFG

Swoje zniżki na OC oraz przebieg ubezpieczenia można sprawdzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Wystarczy pobrać i wypełnić wniosek dostępny na portalu internetowym UFG i odesłać go do Funduszu. W ciągu 15 dni posiadacz pojazdu otrzyma zaświadczenie obejmujące informację o zawartych polisach i szkodach z ostatnich 5 lat.

Jak naliczane są zniżki OC?

Finalna cena OC ustalana jest na podstawie bazowej składki oraz przy uwzględnieniu zwyżek i zniżek dla danego kierowcy. Te ostatnie to element redukujący ostateczną wysokość składki.

Jak liczyć zniżki w OC i co ma na nie wpływ? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Powodem do przyznania zniżek może być sklasyfikowanie właściciela pojazdu w jednej z grup o mniejszym ryzyku spowodowania szkody czy wypadku. Zniżki można otrzymać m.in. ze względu na: bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (niekiedy maksimum ulg mamy już po 3 latach bez szkody, w innej firmie dopiero po 8 latach), kontynuację bezszkodowej jazdy, wiek (preferowany przez ubezpieczycieli to 35-55 lat), płatność w jednej racie lub łączenie polis w pakiety (np. zakup OC w pakiecie z AC lub zakup ubezpieczenia dla kilku pojazdów).

Należy mieć jednak świadomość, że ubezpieczyciele mają dowolność przy ustalaniu zasad, na jakich kierowcy zostaną przyznane ulgi. Zdarzyć się może tak, że w jednej firmie otrzymamy 50% zniżki, a w innej 70%. Nie musi to jednak oznaczać, że firma oferująca wyższe ulgi, będzie ostatecznie miała tańsze OC. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zakup najtańszego ubezpieczenia jest porównanie wszystkich dostępnych na rynku ofert, pomoże w tym porównywarka OC.

Zniżki OC a współwłaściciel

Kluczowymi spośród wszystkich upustów wydają się zniżki za bezszkodową jazdę. Jednak wypracowanie własnych wymaga czasu. Młodzi kierowcy, którym ubezpieczyciele doliczają zwyżki za wiek lub krótki staż za kierownicą, mogą skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest dopisanie do dowodu bardziej doświadczonego współwłaściciela. Dzięki temu koszty ubezpieczenia są dużo niższe, początkujący kierowca zyskuje zniżki OC, a współwłaściciel (ten starszy) w zasadzie nic nie traci. Problemy mogą się zacząć dopiero w przypadku spowodowania kolizji, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu ochrony zniżek.

Kiedy przepadają zniżki OC?

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Zastanawiasz się, ile zniżek na OC traci się po kolizji? Musisz wiedzieć, że spowodowanie szkody ma wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie. Wysokość odszkodowania, które ubezpieczyciel musi wypłacić poszkodowanemu, nie ma tu znaczenia. Nawet drobna stłuczka spowoduje, że jej sprawca straci część wypracowanych zniżek. Z reguły ubezpieczyciele za jedną kolizję odbierają 10-20% ulgi przyznanej za bezszkodową jazdę. Oczywiście, im więcej szkód na koncie kierowcy, tym mniejsze zniżki.

Czy ubezpieczenie samochodu AC jest kosztem uzyskania przychodu?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często zastanawiają się, czy koszty związane z ubezpieczeniem firmowego samochodu mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjaśniamy, kiedy koszt ubezpieczenia AC możne zostać zaliczony do kosztów firmowych.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia kwestii dotyczących wliczania składki za ubezpieczenie do kosztów firmowych, przypominamy czym tak właściwie jest autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie, które zabezpiecza przed kradzieżą pojazdu, uszkodzeniem spowodowanym siłami przyrody czy też działaniem samego właściciela. W przypadku zakupu tego ubezpieczenia należy kierować się dopasowaniem zakresu ochrony do faktycznych potrzeb. Dlatego zachęcamy do przeczytania poradnika o tym, jakie ubezpieczenie AC wybrać.

Czy ubezpieczenie może być kosztem uzyskania przychodu?

Z zasady koszty ubezpieczenia pojazdu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodu. Kwota, jaką właściciel pojazdu może uznać za koszt firmowy, zależy od tego, ile kosztuje ubezpieczenie AC. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących składek za ubezpieczenia samochodów osobowych. W przypadku pozostałych pojazdów pieniądze wydane na polisą AC stanowią koszty podatkowe. Oznacza to, że jeśli w wykonywanej działalności wykorzystujemy samochody ciężarowe, to koszt ich ubezpieczenia będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Ubezpieczenie samochodu osobowego a koszt uzyskania przychodu

W przypadku, gdy ubezpieczenie AC dotyczy pojazdu osobowego, podlega ograniczeniu. Rozliczenie ubezpieczenia samochodu osobowego jako koszty firmy jest możliwe, gdy jego wartość w przeliczeniu na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na dzień zawarcia umowy ubezpieczeniowej nie przekracza 20 000 euro.

Jeżeli natomiast przyjęta przez ubezpieczyciela wartość samochodu jest większa, to konieczne będzie wyliczenie proporcji, według której wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W praktyce oznacza to, że składki ubezpieczeniowe przypadające wyłącznie na wartość samochodu nie wyższą niż 20.000 euro zostaną zaliczone jako koszty firmy.

Jakich ubezpieczeń dotyczy limit?

Warto wiedzieć, że jedynie w przypadku autocasco podstawą ubezpieczenia jest wartość pojazdu, o której mowa w przepisie ograniczającym wysokość składki uznawanej za koszt podatkowy. Tak więc w przypadku pozostałych komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych np. ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów (NNW) zasada ta nie będzie obowiązywać. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, które w całości zaliczyć można do kosztów podatkowych.

Ubezpieczenie samochodu AC. Co to jest i jakie wybrać?

Ubezpieczenie autocasco, w przeciwieństwie do OC, nie jest obowiązkowe, warto jednak rozważyć zakup tej polisy. W tym poradniku wyjaśniamy, co daje ubezpieczenie AC i jak wybrać dopasowaną do potrzeb ofertę.

W opinii wielu kierowców autocasco to ubezpieczenie auta od kradzieży. W rzeczywistości polisa z reguły obejmuje znacznie szerszy zakres, dzięki czemu zapewnia właścicielowi pojazdu komfort i bezpieczeństwo. Decydując się na AC posiadacz pojazdu może liczyć na odszkodowanie, kiedy to on spowoduje wypadek, auto ulegnie zniszczeniu wskutek działania sił przyrody i wielu innych, trudnych do przewidzenia sytuacji.

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe? Nie. Ale odpowiedź na pytanie, czy warto kupować ubezpieczenie AC brzmi – zdecydowanie tak!

Co to jest ubezpieczenie AC?

Autocasco (czytaj autokasko), w skrócie AC, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Co oznacza, że zawarcie umowy zależy od chęci właściciela pojazdu. Najczęściej przedmiotem ubezpieczenia jest samochód wraz z jego wyposażeniem standardowym i dodatkowym (jeśli zostało wcześniej zgłoszone we wniosku do ubezpieczenia). Szczegółowy zakres ochrony ubezpieczenia oraz to, ile kosztuje ubezpieczenie AC, zależy od preferencji właściciela pojazdu oraz warunków, jakie oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Najczęściej zakres ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu w wyniku kolizji drogowej z winy jego właściciela oraz szkody powstałe w wyniku:

  • wypadku i kolizji z udziałem innych uczestników ruchu drogowego,
  • kolizji z przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem,
  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
  • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia dodatkowego,
  • pożaru lub wybuchu,
  • działania zjawisk atmosferycznych, do których zaliczamy m. in. powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, lawiny, osuwanie bądź zapadanie się ziemi lub działania innych sił przyrody.

W zależności od towarzystwa zakres autocasco może się różnić, dlatego jeszcze przed zakupem polisy należy dokładnie zapoznać się z szczegółami dostępnych na rynku ofert. Natomiast aby wiedzieć, co pokrywa AC i kiedy będzie możliwa pomoc ubezpieczyciela koniecznie trzeba także doczytać warunki umowy zapisane w OWU.

Jakie ubezpieczenie AC wybrać?

Zakres ochrony udostępniany w ramach ubezpieczenia autocasco może być bardzo szeroki. Dobre AC powinno odzwierciedlać potrzeby właściciela pojazdu. Aby wybrać optymalną ochronę należy zastanowić się nad kilkoma elementami ubezpieczenia. Oto one:

  • Zakres ubezpieczenia

Warto zwrócić uwagę, czy polisa autocasco obejmuje jedynie zdarzenia z innym pojazdem, czy także ze zwierzęciem, przedmiotem czy osobą. Ważne i niezwykle pomoce jest dodanie do ubezpieczenia AC ryzyka kradzieży auta. Ten element polisy bywa dodatkową opcją, lecz zdecydowanie nie należy z niego rezygnować, szczególnie, gdy posiada się nowy i drogi samochód.

  • Suma ubezpieczenia

Wysokość sumy ubezpieczenia, jaka została zapisana w umowie AC jest jej bardzo ważnym elementem. Powinna ona odpowiadać faktycznej wartości objętego ochroną pojazdu. Warto również sprawdzić, czy wartość auta jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania umowy, czy maleje z każdym miesiącem. Części ubezpieczycieli pomniejsza sumę ubezpieczenia o wartość już wypłaconego odszkodowania, warto na to zwrócić uwagę.

  • Wariant ochrony przy naprawie auta

W ramach AC rozróżniamy kilka rodzajów ubezpieczenia w zależności od metody likwidacji szkód częściowych. Warunki naprawy samochodu trzeba określić już w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj właściciel pojazdu może wybrać pomiędzy kosztorysową a serwisową likwidacją szkody. Pierwsza z metod oznacza wypłatę gotówki, a naprawę dokonuje właściciel auta we własnym zakresie. Wariant serwisowy oznacza naprawę w autoryzowanym serwisie, bez udziału posiadacza pojazdu. Warto również sprawdzić, czy ubezpieczyciel gwarantuje użycie oryginalnych części przy naprawie.

  • Wysokość szkody i udziały własne

Wybierając AC trzeba sprawdzić, czy ubezpieczyciel zawsze wypłaci całe odszkodowanie, czy ewentualnie umowa zawiera zapis o wyłączeniu odpowiedzialności. Może to dotyczyć sytuacji, gdy wartość szkody nie przekracza pewnej kwoty (franszyza integralna). Warto również zweryfikować zapis o udziale własnym w szkodzie. W tym przypadku posiadacz auta zobowiązuje się pokryć część wartości szkody (odszkodowanie bywa pomniejszone o stałą kwotę np. 300 zł lub procent wartości szkody np. 10%).

Aby w momencie szkody nie spotkać się z niemiłą niespodzianką należy zapoznać się z listą wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji nie objętych ochroną ubezpieczenia.

Co z ubezpieczeniem AC po sprzedaży samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, co w przypadku sprzedaży auta – czy ubezpieczenie AC przechodzi na kupującego, tak jak to jest w przypadku OC. Wręcz przeciwnie. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia, jakim jest autocasco, sprzedający nie ma obowiązku przekazywać polisy. Sprzedając auto można więc wypowiedzieć umowę i odzyskać pieniądze za niewykorzystanej okres.

Kto może sprawdzić OC?

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, kto ma prawo kontrolować spełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Wyjaśnimy także jak samodzielnie sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC.

Kto może sprawdzić, czy mam OC?

Właściciel każdego zarejestrowanego pojazdu musi wykupić ubezpieczenie OC, i to w ściśle określonym terminie. Spełnienie obowiązku posiadania ubezpieczenia podlega kontroli. O pokazanie dokumentu świadczącego o posiadaniu OC kierowcę poprosić może policja, organy celne, straż graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz urzędnicy odpowiadający za rejestrację pojazdu. Fakt posiadania ważnej umowy OC kontroluje także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Warto wiedzieć, że kontrole prowadzone przez UFG są możliwe dzięki bazie danych, która wykrywa przerwy w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia. Warto więc wiedzieć, że karę za brak OC kierowca możne otrzymać, nawet gdy nie przyłapie go policja.

Jak samemu sprawdzić OC?

To, czy pojazd posiada ważną polisę OC można również sprawdzić samodzielnie. Powszechny dostęp do bazy danych umożliwiającej weryfikacje ubezpieczenia samochodu udostępnia Ośrodek Informacji UFG. Wystarczy zarejestrować się na stronie http://www.ufg.pl, a po aktywowaniu konta wpisać numer rejestracyjny lub identyfikacyjny pojazdu (VIN). Skorzystanie z udostępnionego przez UFG narzędzia pozwala uzyskać informacje, czy pojazd, który kupiliśmy lub dopiero zamierzamy kupić, posiada obowiązkowym ubezpieczeniem, czy też nie.

Sprzedaż auta a OC na raty

Sprzedajesz auto i nie wiesz, czy musisz płacić kolejne raty za ubezpieczenie OC? W tym poradniku wyjaśniamy, jak uniknąć konieczności płacenia pozostałych rat za ubezpieczenie sprzedanego samochodu.

Co z kolejną ratą OC, jeśli nie zgłosisz sprzedaży auta?

Sprzedaż pojazdu wcale nie jest jednoznaczna z ustaniem obowiązku opłacenia pozostałych rat za ubezpieczenie OC. Były właściciel auta wraz z jego nabywcą ponosi tzw. solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki za okres od dnia podpisania umowy sprzedaży do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o przeniesieniu prawa własności pojazdu i podania danych jego nowego posiadacza. Oznacza to, że jeśli były właściciel w porę nie poinformuje ubezpieczyciela o sprzedaży auta, będzie solidarnie z nowym właścicielem odpowiedzialny za opłacenie składki. W praktyce wygląda to tak, że ubezpieczyciel może zgłosić się do byłego właściciela z żądaniem opłacenia zaległych rat, a nawet je windykować.

Sprzedaż pojazdu – co z kolejną ratą za OC?

W myśl ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach właściciel pojazdu ma 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o jego sprzedaży. Jeśli dopełni tego obowiązku w terminie, to kolejna rata przechodzi na nabywcę auta, który może polisę kontynuować lub wypowiedzieć ją w każdym momencie.

Aby nie musieć z własnej kieszeni płacić kolejnej raty OC sprzedanego auta można zabezpieczyć się, doliczając koszty polisy do wartości pojazdu, a następnie samodzielnie opłacić pozostałe raty. Warto również zaznaczyć w umowie sprzedaży pojazdu, jaki jest okres ubezpieczenia oraz jaka część składek została już zapłacona.

Czy przyjąć odszkodowanie od sprawcy wypadku na miejscu zdarzenia?

Wypadki i kolizje są zawsze stresującym doświadczeniem. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak się zachować się po wypadku oraz jak wyglądają kwestie związane z wypłatą odszkodowania za wyrządzone szkody. W tym poradniku podpowiadamy, jak postąpić, gdy sprawca wypadku sam chce sfinansować poszkodowanemu odszkodowanie. Wyjaśniamy także, czy później będzie on mógł domagać się od ubezpieczyciela zwrotu wypłaconej kwoty.

Co, gdy sprawca wypadku chce samodzielnie wypłacić odszkodowanie?

Standardowo odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia OC sprawcy, a podstawą do wypłaty jest spisane po kolizji oświadczenie oraz wniosek złożony do ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że w myśl prawa poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń również bezpośrednio od sprawcy szkody. Nawet jeśli jest on ubezpieczony w zakresie komunikacyjnego OC. Oznacza to, że poszkodowany, poczuwając się do odpowiedzialności za szkodę, może sam wypłacić odszkodowanie. Z perspektywy kierowcy winnego zdarzenia nie ma to jednak większego sensu. Posiadane przez niego ubezpieczenie OC to umowa, na podstawie której ubezpieczyciel zobowiązał się do wypłaty odszkodowania (w granicach odpowiedzialności) za spowodowane przez kierowcę szkody.

Wypłata odszkodowania przez sprawcę wypadku

Jeśli zdarzy się sytuacja, że sprawca zdarzenia zdecydował się samodzielnie wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie, może on ubiegać się o zwrot od ubezpieczyciela, u którego wykupił OC. Trzeba mieć jednak świadomość, że samodzielna decyzja o wypłacie świadczenia przez ubezpieczonego, nie ma skutków prawnych względem towarzystwa ubezpieczeniowego. Co oznacza, że biegli wyznaczeni przez ubezpieczyciela zbadają, czy wypłata odszkodowania była zasadna, a wysokość przekazanej poszkodowanemu kwoty odpowiednia.

Niezapłacona rata za OC – czy to koniec ochrony?

Wielu kierowców opłaca OC za samochód w dwóch ratach, niekiedy dzielą składkę na więcej części. Z nadmiaru obowiązków może zdarzyć się im zapomnieć o terminie płatności. Czy ubezpieczenie OC jest ważne, mimo niezapłaconej raty? Jakie są konsekwencje kiedy kolejna rata polisy nie została przez nas opłacona? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Rata

Nieopłacona rata – czy mimo to OC jest nadal ważne? 

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Taka polisa zazwyczaj zawierana jest na 12 miesięcy. Jednak całej składki nie trzeba płacić od razu, często kierowcy korzystają z możliwości rozłożenia płatności za OC na raty. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy i opłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty.

W myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nieopłacenie drugiej lub kolejnej raty składki w terminie nie może skutkować zawieszeniem, czy ustaniem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Nie jest to również wystarczający powód do rozwiązania umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że nawet jeśli kierowca spóźni się z wpłatą kolejnej raty za OC, ubezpieczyciel nadal będzie odpowiadał za spowodowane przez niego szkody.

Sankcje za nieopłaconą ratę ubezpieczenia OC

Trzeba jednak pamiętać o dwóch bardzo istotnych sankcjach za brak terminowej płatności raty OC. Po pierwsze, ubezpieczyciel wystosuje roszczenie o zapłatę zaległej należności wraz z odsetkami za okres spóźnienia. Może także przekazać windykację do firm specjalizujących się w ściąganiu należności oraz umieścić informację o zaległości np. w Krajowym Rejestrze Dłużników. Po drugie, przez nieopłacenie rat w terminie trwania ubezpieczenia, umowa OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że jeśli kierowca w porę nie kupi nowej polisy, to pojazd będzie nieubezpieczony, co wiąże się z karą a brak OC.