Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego

Miłośnicy białego szaleństwa na specjalistyczny ekwipunek wydają sporo pieniędzy, warto więc zadbać o jego odpowiednią ochronę decydują się na jedną z dodatkowych opcji w polisie narciarskiej. W tym poradniku wyjaśniamy, co gwarantuje ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, w jakich sytuacjach można liczyć na pomoc ubezpieczyciela i jak wybrać dobrą polisę.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie sprzętu narciarskiego?

Ochrona ubezpieczenia sprzętu sportowego działa na podobnej zasadzie jak ubezpieczenie bagażu, jednak w tym przypadku objęty nią jest ekwipunek związany z dyscypliną sportu, którą uprawiać będzie ubezpieczony.

Ważne jest, aby polisa obejmowała ochroną nie tylko narty czy deskę snowboardową, ale także kask, gogle, buty narciarskie wraz z wiązaniami, a także kombinezon. Dlatego jeszcze przed zakupem ubezpieczenia należy sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenie (OWU), w których ubezpieczyciel wyjaśnia, co rozumie przez definicję sprzętu sportowego.

Najczęściej ubezpieczenie sprzętu dla narciarza to polisa obejmująca szkody powstałe w wyniku wypadku czy innych zdarzeń losowych, a także kradzieży, zgubienia lub zniszczenia. Dokładny zakres ochrony i warunki wypłaty świadczeń są ściśle określone i mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela.

Kiedy sprzęt narciarski nie jest chroniony polisą?

Zarówno narty jak i pozostałe elementy wyposażenia muszą być odpowiednio zabezpieczone. W przeciwnym razie narciarz nie będzie mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Dla przykładu na wypłatę zadośćuczynienia zazwyczaj liczyć można, jeśli sprzęt zginie z zamkniętego pokoju hotelowego, schowka lub bagażnika. Natomiast jeśli ekwipunek zostanie skradziony na stoku zadośćuczynienie nie zostanie wypłacone. Ubezpieczyciele nie wypłacą odszkodowania również w przypadku uszkodzenia sprzętu z własnej winy lub wynikającego z rażącego niedbalstwa ubezpieczonego.