Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Zastanawiasz się ile kosztuje ubezpieczenie OC? Na ceny ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Część z nich dotyczy właściciela pojazdu, inne mają związek z ubezpieczanym autem. W sumie przy ustalaniu wysokość ubezpieczenia OC branych jest pod uwagę kilkadziesiąt różnych informacji. Gdy mamy do czynienia z tak wieloma zmiennymi trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje OC na samochód, motor czy skuter. Wyjaśniamy, jakie kryteria mają największy wpływ na ostateczną wysokość stawki ubezpieczenia OC.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Ile kosztuje ubezpieczenie OC

Ile kosztuje ubezpieczenie auta?

Kierowcy powinni pamiętać, że ubezpieczyciele podchodzą do każdego swojego klienta w sposób indywidualny. Dlatego to, ile wyniesie ubezpieczenie samochodu, w dużej mierze zależy od jego właściciela. Składka zależy od doświadczenia za kierownicą, historii jazdy, a nawet wykonywanego zawodu.

W przypadku ceny OC kluczową kwestią jest to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Do podstawowej składki ubezpieczyciele naliczają poszczególne zniżki (np. za bezszkodową historię jazdy) oraz zwyżki (np. za szkody czy młody wiek kierowcy). Warto mieć również świadomość tego, że pierwsze ubezpieczenie samochodu – ze względu na brak doświadczenia i wypracowanych za jazdę bez szkód zniżek – będzie stosunkowo drogie.

To, ile kosztuje ubezpieczenie auta, zależy również od jego współużytkowników. Jeżeli z pojazdu będzie korzystać więcej osób, to cena polisy będzie średnią składek wyliczoną dla tych kierowców.

Ważnym czynnikiem jest także sposób użytkowania auta. Ze względu na wyższą częstotliwość użytkowania auta firmowego lub pojazdu służącego za taksówkę, co bezpośrednio przekłada się na wyższe ryzyko wystąpienia szkody, ceny ubezpieczenia będą wyższe.

Ile kosztuje OC samochodu osobowego? Zależy, jakie to auto

Nie bez znaczenia dla ceny ubezpieczenia OC są także parametry auta, które ma zostać objęte ochronę. Marka, model, rodzaj podwozia, rok produkcji, pojemność silnika – wszystko to przekłada się na ostateczną wysokość składki.

Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Zależność parametrów auta wyjaśnimy na podstawie pojemności silnika pojazdu.

  • Pojemność silnika a OC

Im większa jest pojemność silnika, tym większe prędkości może rozwijać auto. To przekłada się na większe ryzyko spowodowania wypadku. To z kolej oznacza podwyższone ryzyko dla ubezpieczyciela, który zabezpiecza się wyższą cena ubezpieczenia.

Miałem szkodę. Ile zapłacę za OC?

Więcej za obowiązkowe OC płacą kierowcy, którzy mają szkody w swojej historii jazdy. Wystarczy tylko jedna drobna kolizja, aby cena polisy wyraźnie podskoczyła. Wynika to z faktu, że po każdej spowodowanej szkodzie, traci się część wypracowanych wcześniej zniżek. Prawdą jednak nie jest, że po drobnej kolizji wszystkie zniżki się automatycznie zerują. Jeśli kierowca mający 60-70% zniżki spowoduje wypadek, przy następnym zakupie polisy skorzysta np. już tylko z 40% rabatu.

Dlaczego ceny ubezpieczeń samochodu w Polsce się różnią?

Znaczący wpływ na koszt OC ma również miejsce rejestracji pojazdu. Z zasady ubezpieczenie w dużych miastach jest znacznie droższe niż w mniejszych miejscowościach. Wynika to z natężenia ruchu i większego ryzyka uczestnictwa w kolizji. Ubezpieczyciele wiedzą, gdzie dochodzi do największej liczny wypadków. Dysponują także własnymi statystykami likwidacji szkód w danym regionie. Te dane przekładają się na kalkulację ostatecznej ceny OC.

Zastanawiasz się, ile wyniesie ubezpieczenie samochodu? Chcesz mieć pewność, że kupisz najtańsze OC – skorzystaj z naszej porównywarki i poszukaj najkorzystniejszej dla siebie oferty.