Aktualności1 lipca 2015

Ataki terrorystyczne, a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Zamachy terrorystyczne, do których doszło w ubiegłym tygodniu, zapoczątkowały dyskusję o zakresie ochrony ubezpieczenia w trakcie wojny czy ataku terrorystów.

W kontekście zamachów terrorystycznych, do których doszło w ubiegłym tygodniu w Tunezji, Kuwejcie i Francji, rodzi się pytanie czy podstawowa ochrona ubezpieczenia gwarantuje ochronę w trakcie wybuchu wojny czy ataków terrorystów?

Dobrowolne ubezpieczenia turystyczne podobnie jak te zawierane przez klientów w biurach podróży gwarantują ochronę zdrowia i mienia podróżnych. Polisa zapewnia możliwość bezpłatnego leczenia koniecznego w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, który miał miejsce podczas zagranicznego urlopu. Jednak działania wojenne i ataki terroru to jedno z podstawowych wyłączeń zapisanych w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) większości towarzystw. Oznacza to, że generalnie ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za szkody, do których doszło w związku z zamachem bombowym czy strzelaniną. Modelowe zdarzenia katastroficzne zapisane w OWU skupiają się głównie na klęskach pogodowych. Jednak ubezpieczyciele nie są obojętni na inne tragedie i jednocześnie zdają sobie sprawę, że ataki terroru stanowią coraz większe zagrożenie dla społeczeństwa. Dlatego też stopniowo zaczynają zmieniać standardy, dopuszczając możliwość wypłacenia odszkodowania z tytułu zdarzenia powstałego na skutek ataku terroru.

fot. Polisa gwarantują ochronę zdrowia i mienia podróżnych.

Na polskim rynku znaleźć można polisy podróżne, które pod określonymi warunkami pokryją także koszty leczenia i ochronę w związku z nagłym zamachem bombowym czy strzelaniną. Decydując się na zakup takiego ubezpieczenia, należy sprawdzić czy obejmuje ono tzw. klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru. Poza tym najwięksi ubezpieczyciele za dodatkową opłatą oferują rozszerzenie ubezpieczenia życiowego o ryzyko zamachów terrorystycznych. Jak podaje Rzecznik Ubezpieczonych, osoba ubezpieczona w PZU, która poniesie uszczerbek w zamachu terrorystycznym, może liczyć na odszkodowanie w ramach „zwykłego” ubezpieczenia życiowego.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet w przypadku rozszerzenia polisy o klauzulę nieoczekiwanej wojny lub aktu terroru, w większości przypadków ochrona będzie działać jedynie w przypadku nagłego, nieszczęśliwego zdarzenia i tylko przez pierwszych kilka dni od nieoczekiwanego zajścia. Ponadto wiele ubezpieczeń nie zadziała, jeśli miejscem docelowym podróży będzie kraj, który od dawna jest miejscem konfliktu zbrojnego bądź szczególnego ryzyka jak np. Libia, Arabia Saudyjska, Irak czy Afganistan.

 

BC

Udostępnij

Popularne tagi

+ Rozwiń

MOGĄ SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ

wypadek drodze | co robić | superpolisa | OC AC
Aktualności 5 października 2021

Co robić w razie wypadku z obcokrajowcem?

Czytaj dalej
Aktualności 14 grudnia 2015

grudzień 2015

Czytaj dalej
Aktualności 30 października 2019

Październik 2019

Czytaj dalej

Porównuj i oszczędzaj!

Mądrze wybieraj ubezpieczenie: komunikacyjne, nieruchomości, turystyczne, życia i zdrowia. Zadzwoń, wylicz online lub przyjdź do placówki

Sprawdź

 

Chcesz ubezpieczyć się osobiście?

Spotkaj się z naszym doradcą.

Znajdź placówkę